Satranç Kurslarımız

Antalya Satranç Tarihi

Antalya’nın satranç tarihini yazarken, ciddi turnuvaların başlaması ve yaygınlaşması açısından baktığımızda karşımıza 1981 yılında yapılan 18. Altın Portakal 1. Satranç Turnuvası çıkacaktır. Bu turnuvaya en çok emeği geçenler kimdir sorusuna eskilerin çok iyi tanıdığı bir isim (Uluslararası Usta) IMTürkiye'nin İlk Uluslararası Satranç Ustası IM NEVZAT SÜER Nevzat SÜER’i anmadan geçemeyiz. Merhum Nevzat SÜER, Antalya’daki bu turnuvaya olan katkısı ve Türkiye satrancına olan emekleri önünde bir kez daha saygı ve sevgiyle anılmalıdır. Şenlikte Antalya Belediyesi’nden bir, TMMOB Mimarlar Odası İl Temsilciliğinden üç kişinin çabaları ile gerçekleşen bu turnuvayı bir başlangıç noktası olarak kabul edebiliriz. 1981 yılında yapılan 18. Antalya Şenliği 1. Ulusal Altın Portakal Satranç Turnuvası haberinin yayınlandığı Süer Satranç Dergisinin 139-143. sayısını saklayıp bizlerle paylaştığı için Sayın Yavuz Kemaloğlu’na teşekkür ediyoruz. IM Nevzat Süer’in yıllarca büyük bir emekle çıkardığı bu dergi, Antalya’nın İlk Satranç Turnuvası hakkında bizlere önemli bilgiler ulaştırıyor. Derginin tamamını, Sayın Abidin Ünal’ın bilgisayar ortamına aktardığı PDF Dosya‘dan okuyabilir ve bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

19. Altın Portakal 2. Satranç Turnuvası 02 - 09 Ekim 198219. Altın Portakal 2. Satranç Turnuvası; Bir önceki yılın etkisiyle turnuvaya katılım olağanüstü artmıştı. Bu turnuva iki kategoride yapıldı. Gençler Turnuvası ve Ustaların katıldığı büyük turnuva… 2-9 Ekim 1982 tarihleri arasında yapılan esas turnuva Karayolları Misafirhanesi 19. Altın Portakal 2. Satranç Turnuvası Ödül Töreni 09.10.1982salonlarında yapıldı. Sıralama şu şekilde oluştu: 1- Haşim Müftüoğlu (6.5 puan) 2- Ayhan Hürkuş (5.5 puan) 3- Yavuz Kemaloğlu (5.5 puan) 4- Harutyan Haçeroğlu (5.5 puan) 5- Ara Yıldız (5 puan) 6- Şahin Derhan (5 puan) 7- Yener Öztekin (5 puan) 8- Hüsamettin Kurtuluş 20. Altın Portakal 3. Satranç Turnuvası 1983(5 puan) 9- Cevat Şenhanlı (5 puan) 10-Necdet Erconk (4.5 puan) 11-Aytan Örgen (4.5 puan) Gençler; 1- Gül Ünal (6.5 puan) 2- Abidin Ünal (6.5 puan) 3- Gürel Kulleş (5 puan) 4- Oktay Cantez (5 puan) Hakemler: İsmet Arvit, Zaven Çiğdemoğlu, Halil Yılmaz20. Altın Portakal 3. Satranç Turnuvası 1983

Daha sonraları uzun bir süre ÖYKOOP Lokalinde bir araya gelen satranç seven oyuncular Çocuk Evlerinin düzenlediği turnuvalar ile tekrar yarışmalara dönmüşlerdir.

1983 – 1984 Yıllarında Akdeniz Üniversitesi’nde satranç turnuvaları oynanmaktaydı. Fotoğraflar için Mehmet Kahraman’a teşekkür ederiz.

1993 yılında düzenlenen 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Satranç turnuvasından fotoğraflar için Ercan Avanoğlu’na teşekkür ederiz. Turnuvada 3. olarak madalya kazanan Ercan Avanoğlu elindeki fotoğrafları Abidin Ünal’a göndererek Antalya Satranç Tarihinde yayınlanmasını sağlamıştır.

Aşağıda ise 1995-96 yıllarında düzenlenen Antalya Çocuk Evleri Satranç Turnuvalarından fotoğraflar görmektesiniz. Mehmet Kahraman ve Abidin Ünal’ın arşivinden alınmıştır. Teşekkür ederiz.

Bu turnuvaların ardından Federasyonun faaliyetlerinin artması ile il etkinliklerinde ciddi artışlar oluşmuştur. İl Temsilcisi Mustafa Şahin ile birlikte başlayan turnuvalar özellikle Antalya Yaş Grupları turnuvaları ile sporcu sayısında ciddi artışlar elde edilmiştir. TSF Başkanı Ali Nihat Yazıcı’nın da ziyaret ettiği 2002 yılından fotoğrafları aşağıda görebilirsiniz.

Grand Masters Chess Club